Salg af honning i rammer

FORUM FOR BIAVLERE Forums Love og regler Salg af honning i rammer

Dette emne indeholder 0 svar, har 1 stemme og blev senest opdateret af Profilbillede af Gregers Nielsen Gregers Nielsen 3 uger, 2 dage siden.

Viser 1 indlæg (af 1 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #4445 Score: 0
    Profilbillede af Gregers Nielsen
    Gregers Nielsen
    Medlem
    1 pt

    Jeg er blevet spurgt, om jeg vil sælge honning i rammer i stedet for i glas.

    Er der noget juridisk, som jeg skal være opmærksom på i den sammenhæng?

    Bl.a. er jeg lidt i tvivl om hvordan honningbekendtgørelsens § 6, stk. 3, og samme bekendtgørelses bilag 1, nr. 1, litra b, nr. 1, skal forstås? Umiddelbart synes jeg at bestemmelsen blot angiver, at jeg ikke må kalde produktet honning, men kun tavlehonning. Er I enige?

    Skal der mærkning af sådan tavlehonning? Fx § 13 om advarsel mod at give (tavle-)honning til børn under 1 år?

Viser 1 indlæg (af 1 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.