Sur gammel biavler

FORUM FOR BIAVLERE Forums Åben debat Sur gammel biavler

Viser 1 indlæg (af 1 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #3407 Score: 1
    Ole Sam Nielsen
    Deltager
    35 pts

    Et citat fra Ingemar Fries’ bog ”Blommer och bin”, side 44 og 45 :
    Både solitære biarter (humlebi og samfundsbyggende honningbier) har spredt sig i norden i takt med, at indlandsisen har trukket sig tilbage.
    Honningbien har naturlig udbredelse i Sverige op til Dalarelven.
    I stedet for at se honningbien som en konkurrent til andre arter er de et supplement som, bidrager til øget biologisk mangfoldighed.
    Hvis man favoriserer vilde bier, er det bedre at satse på mange forskellige blomster og planter, og sørge for at der ikke er mangel på bosteder.
    At forbyde biavlere at holde bier i naturområder tilgodeser ikke andre vilde bier og reducerer den biologiske mangfoldighed.
    Mangel på føde for bestøvende insekter skyldes ikke konkurrencen mellem forskellige arter, den ligger i bosteds–begrænsning, og, at der i landskabet kan findes lange perioder , hvor der ikke findes nogen føde overhoved.

    This post has received 1 vote up.
Viser 1 indlæg (af 1 i alt)
  • Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.